Prosíme respektujte:,Zatímco n?které informace budou i za rok stále aktuální, jiné zastarají již za t?i m?síce. Pokud si nejste jisti, nebojte se prosím zeptat.

centrá CF

Otázka
Dobrý deň, položila som rovnakú otázku minulý týždeň, ale zatiaľ mi nikto neodpovedal, tak neviem či ste ju vlastne dostali.
Som matkou 6 mesačného syna, s potvrdenou CF.
Pretože plánujeme íst v lete na dovolenky, chcela som vedieť, či a kde sa nachádzajú špecializované strediská s ohľadom na CF v Chorvátsku, Rakúsku a Taliansku. Môžem sa na nich obrátiť v prípade zhorsenia stavu? Prepláca to zdravotná poisťovňa. a neexistuje nejaká karta pre pacienta, v ktorej by mal doteraz zaznamenané priebehy choroby a liečbu, aby druhý doktor sa ľahšie zorientoval?
ďakujem,
katarína
Odpověď
Dobrý den,
důvodem pozdější odpovědi na Vaši otázku je fakt, že byla diskutována v rámci Evropského fóra CF specialistů během ECORN-CF setkání.
Bohužel v současné době neexistuje seznam evropských CF center, byť na této problematice intenzivně pracuje Evropská spolešnost pro CF. Proto Vám nemohu konkrétně doporučit žádné CF centrum, neboť Vám nemohu zaručit srovnatelnou kvalitu poskytované péče na jakou jste zvyklí.
Informace o některých CF centrech včetně pacientských organizací v rámci Evropy, včetně zemí, které plánujete navštívit, neleznete na stránkách CF world wide www.cfww.org/member_country/.

Obecné informace o cestování s CF naleznete v archívu tohoto fóra.
Poradila bych se s Vaším ošetřujícím lékařem, zda je vůbec cesta k moři pro ani né roční miminko s CF vhodná. Je důležité myslet na zvýšený pitný režim, zvhledem ke zvýšenému riziku dehydratace dítěte a také zvýšenou nutnost dosolování v teplém prostředí.
Pro cestování s CF je velmi důležité nepodcenit zdravotní pojištění a mít vždy s sebou informace o povaze onemocnění a seznam užívaných léků v angličtině a nejlépe i v jazyku země, kam jedete. Informujte se u Vaší konkrétní pojišťovny, které výlohy a za jakých podmínek bude hradit a jistě bych Vám doporučila se připojistit.
S pozdravem, Jitka Brázová
18.05.2008
Odpověď editoval: MD Jitka Brázová
Question in Slovak language